Lidská krev je pro člověka nenahraditelnou tělní tekutinou, kterou nelze uměle vyrobit. Hlavní funkcí krve je transportovat kyslík, glukózu a stopové prvky do tkání a odvádět oxid uhličitý a kyselinu mléčnou. Krev také přemísťuje buňky a různé látky mezi tkáně a orgány.
Jednotlivé složky krve mají různé funkce a je možné podávat nemocným jen tu složku, kterou právě oni potřebují. Tento postup umožňuje využít krev, odebranou jednomu dárci k léčbě několika nemocných. Z odebrané krve lze využít koncentrát krevních destiček, koncentrát červených krvinek, plazmu a krevní deriváty.
Krevní skupina se určuje podle vlastností červených krvinek, tj. antigenů tvořených bílkovinami nebo polysacharidy. Krevní skupina je dědičná a podíl na jejím typu mají oba rodiče.
Nejčastější skupinou je 0 nebo A a nejvzácnější je typ AB. Objevitelem krevních skupin je vídeňský vědec Karl Landsteiner, který v roce 1901 určil tři krevní skupiny A, B a C (dnešní A, B a 0). Za tento objev byl oceněn Nobelovou cenou za fyziologii a lékařství v roce 1930.
Pravidelných dárců krve rok od roku ubývá, proto neváhejte a darujte krev. Pomůžete tím nemocným a zachráníte několik lidských životů. Transfúzní stanici najdete v téměř každém větším městě.
Pokud se rozhodnete darovat krev, získáte tím mnoho benefitů:
Standardně se odebírá 450 ml krve. Odebrané množství krve si lidské tělo doplní během několika dnů. Jeden odběr by neměl trvat déle než 10 minut.
Víte, že …