Káva je velmi oblíbený nápoj, právě díky obsaženému kofeinu, který zvyšuje pozornost a zrychluje reakce. Kofein však není příliš zdravý, protože jím nahrazujeme spánkový deficit, ale pokud se dostatečně nevyspíme naše tělo není ve správné fyzické a psychické kondici.
Dříve bylo normální, že zrnkovou kávu nahrazovala pražená čekanka či zrna ječmene, žita a špaldy. Důvody byly většinou ekonomické, dnes se k náhražkám kávy vracíme spíše ze zdravotních důvodů.
Existují druhy kávy, které neobsahují kofein, a přesto vás povzbudí. Například Ajurvédská káva, která je nejen chutná, ale v tradiční indické medicíně je léčivým a výjimečným nápojem. Obsahuje výtažky z bylin brahmi nebo ašvagandhy a z kořene čekanky lékařské.
Brahmi je čajová bylinka původem z Indie, pěstuje se stejně jako pokojové rostliny. Zlepšuje proces učení, koncentraci a stimuluje nervovou činnost. Aškvagandha léčí nespavost, snižuje krevní tlak a také se využívá při rekonvalescenci po těžkých onemocněních. Kořeny čekanky čistí krev, játra, slezinu a ledviny.
Výborná je také zelená káva, která pomáhá při hubnutí, redukuje vysoký krevní tlak a zvyšuje energii díky kávovým zrnům, která nejsou pražená. Obsahují více antioxidantů a kyselin, které se právě pražením ztrácejí.
Velmi známá je melta (čekanková káva), které dává v dnešní době přednost čím dál více lidí. Obsahuje inulin, který prospívá zažívání, tím posiluje imunitní systém a hlavně, neobsahuje kofein, takže ji mohou pít i těhotné ženy.
Klasickou kávu můžete nahradit mnohem zdravější špaldovou kávou. Je to instantní nápoj z pšenice špaldy. Obsahuje kvalitní tuk s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, sacharidy, bílkoviny, hořčík, vápník, zinek a další vitamíny. Dodává tělu vitalitu a podpoří trávení. Neobsahuje žádný kofein. Lze z ní připravit letní chutnou a osvěžující ledovou kávu.
Další skvělou volbou může být zelený čaj, který sice obsahuje tein, ale díky dalším látkám obsažených v čaji je mnohem zdravější. Látky umožňují rozložení povzbuzujících účinků teinu na delší časové období, zatímco kofein z kávy působí na organismus nárazově.
Před pár dny jsem ji zkoušek a je to celkem fajn. Chutná trochu jinak, ale pro někoho kdo nemůže kofein v kávě je to dobrá alternativa 🙂
Tvůj článek mě 100% zaujal. I když jsem na toto téma naprostý laik, doufám, že si takových příspěvků přečtu víc. Začínám číst a cítím, že nebudu zklamán!