Jak se zbavit nabraných kilogramů po Vánocích a Silvestru?

Konec roku bývá tradičně náročný, protože lákadel je mnoho. Cukroví, chlebíčky, bramborový salát, alkohol – to vše nám leží každý den na stole a málokdo těmto lákadlům odolá. Chladné počasí také zpomaluje metabolismus a tak v lednu většinou zjistíme, že váha ukazuje nějaké to kilo navíc. V tomto období se potýkáme i se zažívacími potížemi, protože toho jídla je o Vánocích prostě moc.

Jak se v lednu rychle vrátit ke staré váze a zároveň zklidnit trávení? Někdy stačí jen přidat k běžnému stravovacímu režimu trochu pohybu. Co když to ale nestačí a za nemožností zbavit se vánočních kil stojí nějaký dlouhodobější problém jako je např. zpomalený metabolismus nebo špatná funkce trávení?

Přiznejme si, že zimní jídla s převahou cukru, mouky a tuku rychlosti trávení příliš neprospívají. Proto je dobré vysadit především sladké limonády a nahradit je obyčejnou vodou a bylinkovými čaji. Žaludek zklidňuje máta, která se stejně jako zelený čaj doporučuje pít i při redukčních dietách.

Obyčejné jablko – král zimního ovoce

Už naši předkové používali jablka k léčení zažívacích problémů a na jejich zkušenosti trochu zapomínáme. Jablko má doslova kouzelný vliv na naše střeva. Čistí je a chrání je před mikroorganismy. V zimě se snažte jíst aspoň jedno jablko denně a to se slupkou. Prospějete tím svému trávicímu systému a podpoříte i snahu o hubnutí.

Jablko totiž obsahuje pektin, který v těle bobtná a nabírá v organismu přebytečné tekutiny, takže nás hezky odvodňuje. Jablko obsahuje také dostatek vlákniny, díky níž se nám vyčistí střeva a zrychlí se trávení. Doporučujeme, abyste jablko konzumovali před hlavním jídlem – získáte pocit sytosti a nebudete se tak přecpávat.

JABLEČNÁ DIETA je dobrou volbou pro lednové dny. Zkuste třeba jeden den v týdnu jíst jen jablka – za celý den 1 kg jablek rozdělených do menších porcí. Nic jiného nejezte, jen pijte. Ideální je obyčejná voda, ovocná šťáva nebo bylinkový čaj. Díky jablečnému dni se nám vyčisti zažívací trakt, ulehčíme organismu, protože se zbavíme nežádoucích látek a tím ulevíme i ledvinám.

Kysané zelí – elixír zdraví a krásy

Kysané zelí podporuje správné fungování metabolismu, protože dokáže z těla rychle vyhnat toxiny. A protože se ve 100 gramech zelí nachází jen asi sedmnáct kalorií, je vhodnou volbou při hubnutí. Kysané zelí se podle makrobiotické diety doporučuje jíst především v zimě, protože neochlazuje organismus a doplňuje tělu dostatek živin potřebných v zimním období.

V zimě zařazujte kysané zelí do vašeho zimního jídelníčku co nejčastěji. Nejen proto, že je zdravé, ale také proto, že je syté a chutné. Kysané zelí by měli konzumovat i diabetici, protože pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol.

DOMÁCÍ KVAŠENÉ ZELÍ si můžeme vyrobit i bez speciálního soudku. Budeme potřebovat jen zavařovací sklenice. Do větší nádoby nastrouháme cca 4 kg zelí, přidáme 0,1 kg soli a cca pětinu sáčku kmínu a pětinu sáčku celého pepře. Pořádně promícháme a necháme uležet, aby zelí pustilo šťávu. Pak napěchujeme do sklenic, zalijeme šťávou a zavíčkujeme. Postavíme na plech a necháme tři týdny kvasit. Víčka se mohou vyboulit a ze sklenic vytékat šťáva, ale pak víčka klesnou.

Nyní můžeme sklenice uložit na chladné a tmavé místo a postupně konzumovat. Nebojte se hrst kysaného zelí přidávat ke každému jídlu. Chutný je třeba salát z kyselého zelí, který připravíme přidáním nakrájené sterilované okurky a čerstvé cibule.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.