Batáty neboli sladké brambory plodí rostlina povijnice batátová (Ipomoea batatas). Mají až o polovinu vyšší nutriční hodnotu než klasické brambory. Hlízy mají různé protáhlé tvary. Slupka batátů může být hnědá, oranžová až fialová či bílá. Syrové batáty mají hořkou chuť, vařené nasládlou. Můžeme je vařit, zapékat, smažit jako chipsy, dusit, jsou výborné jako příloha.
Jak si vypěstovat batáty?
Batátům se v našich podmínkách daří, ale vyžadují slunce a půdu bohatou na organické látky. Zakoupené hlízy s vegetačními očky, necháme předklíčit ve sklenici s vodou. Do hlízy z boku zapíchneme špejle, u menším stačí párátka a z třetiny je ponoříme do vody. Až hlízám vyrostou kořeny, zasadíme je do květináče.
Dají se ovšem pěstovat i bez předklíčení. Ven je můžeme vysadit až po ,,ledových mužích“. Zasadíme je poměrně hluboko a hrůbkujeme je stejně jako brambory. Sklízíme je až po zaschnutí lodyh, nejčastěji v září či začátkem října.
Batáty se stále více dostávají i do našich kuchyní, pokud jste je ještě neochutnali, určitě vyzkoušejte jeden z receptů.
Polévka z batátů
batát, 2 mrkve, cibule, rajčata v plechovce, červená paprika, zázvor, česnek, 1 l vývaru, smetana, olivový olej, sůl, pepř
Nejdříve v hrnci osmahneme cibulku, přidáme mrkev, papriku a necháme, dokud nezměknou. Přidáme batát, zázvor, sůl, pepř a zalijeme vývarem. Povaříme, dokud brambory nezměknou a nakonec rozmixujeme a zjemníme smetanou.
Batáty s cizrnou a sušenými rajčaty
plechovka cizrny, větší cibule, 2 stroužky česneku, koriandr, sušená rajčata, olivový olej, sůl, pepř, batáty
V hrnci si uvaříme v osolené vodě oloupané batáty, které jsme si nakrájeli na kostičky. Mezitím si v pánvi na olivovém oleji osmažíme cibuli, přidáme cizrnu bez nálevu a nadrobno nakrájený česnek. Ke směsi přidáme nakrájená sušená rajčata.
Dochutíme solí, pepřem a nakrájeným koriandrem. Ještě chvíli smažíme a nakonec do pánve přidáme uvařené batáty a promícháme.
Batáty s cizrnou a sušenými rajčaty můžeme jít samostatně nebo jako přílohu k pečenému masu.